Lisa 50.00 € eest tooteid ja saa tasuta kohaletoomine
  • Laeme tulemusi
    Ostukorvis ei ole tooteid

Üks espresso õhtusöögi lõpetuseks? Aga muidugi.

Postitatud

Oled serveerinud külalisetele esmaklassilise õhtusöögi ja tordile kirsi panekuks lõpetad oma gurmeeõhtu grappa ja espressoga. Vastuseks tuleb ehmunud selgitus, kuidas aeg on hiline, homme on tööpäev ja üleüldse on vaja öösel end korralikult välja puhata.

Nüüd läks pakkumine küll viltu, kas pole? Aga sugugi mitte, oled teinud oma külalistele väga hea pakkumise. Esiteks on espresso suurepärane seedimise soodustaja ja seega kordades parem valik kui “veel midagi magusat” ja kaloririkast, mis sinu öise une tõesti raskeks ja rahutuks võiks teha. Teiseks pole 30 ml espressos pooltki nii palju kofeiini, kui mõõdukas tassis presskannukohvis.

Espresso tugeva maitse ja kofeiinisisalduse vahele ei saa võrdusmärki panna. Kofeiinisisalduse määrab vee ja kohvi kokkupuuteaeg ja kogus. Ühe hea ja kange espressopuhul puutub 7-8 grammi peeneks jahvatatud kohvi veega kokku 25-30 sekundit, mille tulemusena on ühes tassis espressos 40-75 milligrammi kofeiini. Võrdluseks: kodudes levinud presskannu- ja filtermasinakohvi kofeiinisisaldus on 120-180 mg 150-milliliitrise tassi kohta. Seda me tõesti vastu ööd juua ei soovita.

Kofeiini täielikuks imendumiseks vereringesse kulub 30–45 minutit. Umbes tunni ajaga saavutab kofeiini kontsentratsioon Sinu ajus maksimumi. Sama ruttu see taas väheneb ja kaob. Seetõttu on kofeiin suhteliselt ohutu. Teadaolevalt ei põhjusta kofeiin mõõdukates annustes ühtegi haigust. Kofeiin avaldab organismile erutavat toimet: vähendab ajutiselt väsimustunnet (kuid ei kõrvalda une vajadust), parandab seljaaju reflekse, süvendab hingamist, suurendab uriini teket, tõstab vööt- ja südamelihase toonust ning parandab vereringvoolu kehas.

Vanemad on oma laste kofeiini tarbimise pärast üha rohkem mures, sest energiajoogid on muutunud liiga tavalisteks koolilaste kaaslasteks. Ma pean ju veel õppima, ema?! Energiajoogis on kofeiini kuni kaks korda rohkem kui espressos.

Soovituslik kofeiinikogus päevas ei tohiks ületada 500 mg. Noorukitele ei soovitata üle 100 mg päevas ja lastele oleks parem kofeiini regulaarse tarbimisega pisut oodata.

Siin all on võrdlev tabel, et saaksid kofeiinisisalduse järgi valida Sulle sobiva joogi hommikuks, päevaks, õhtuks. Olgu see siis tee, karastusjook või espresso – sõltub ajast ja kohast, eks?

Karastusjoogid  kogus  kofeiinisisaldus
Coca-Cola 355ml 30-35 mg
Dr Pepper 355ml 36 mg
Pepsi 355ml 32-39 mg
Energiajoogid
Monster 240ml 80 mg
RedBull 240ml 76-80 mg
Tee  kogus kofeiinisisaldus
Must tee 240ml 14-61 mg
Roheline tee 240ml 24-40 mg
Kohv  kogus  kofeiinisisaldus
Espresso 30ml 40-75 mg
Filterkohv 150ml 120-180 mg
Presskannukohv 150ml 120-180 mg

 

 

 

 

 

 

 

Kaspar Grossfeldt

Sarikoolitaja ja kohvigeenius.

24 postitust

Kui espresso esimene sõõm sisaldab kuni 1000 erinevat aroomiühendit, siis täpselt niipalju Kaspar neid tunneb ja kirjeldabki. Vahel meile tundub, et Kaspar luiskab, sest kuidas on see võimalik?

Me teame hea kohvi saladust ning tahame seda kõigiga jagada. Parima kohvi nimel!