Lisa 50.00 € eest tooteid ja saa tasuta kohaletoomine
  • Laeme tulemusi
    Ostukorvis ei ole tooteid

Teetaim Camellia sinensis

Postitatud

Teelehed kasvavad igihaljal põõsal Camellia sinensis, mille klassikalise nime määras 1753.a. rootsi botaanik Linnaeus.
Sinensis tähendab tõlkes „hiinast pärit“, mis viitab teetaime avastamisele ja esmasele kasutuselevõtmisele Hiinas.

Taimel on kaks peamist alaliiki – Camellia sinensis sinensis, mille algne päritolu on Hiinas ja Camellia sinensis assamica, mille algne päritolu on Indias.

Pildiallikas: Google

Kolmas teetaime alaliik Camellia sinensis lasio-calyx kasvab peamiselt Kambodžas ja suurtootmine seda ei kasuta.

Teetaim kasvab põõsastiku või puuna, millel on pisikesed ja õrnad, valged või kreemikas-valged viie või seitsme kroonlehega õied, teravasakiliste äärtega tihked ning läikivad lehed ja marjad, milles on tavaliselt 2-3 seemet.

Pildiallikas: Google Pildiallikas: Google

Hiina teeepõõsad kasvavad keskmiselt kuni 5 m kõrguseks. Kuid iidsed teepuud, mida võib leida näiteks Yunnani provintsis, on kuni 30 m kõrged.

Camellia sinensis talub jahedat kliimat ja kasvab hästi nii Hiina, Tiibeti ja Jaapani mägede kõrgetel nõlvadel kui ka Taiwanis ning Indias Darjeelingi istandustes.

Camellia sinensise lehed kasvavad keskmiselt 5 cm pikkuseks ja taime eluiga ulatub üle 100 aasta.

Pildiallikas: Google

Camellia sinensis assamica on pigem puu kui põõsas, millel on tugev tüvi ja mis kasvab 14-18 m kõrguseks. Camellia sinensis assamica vajab kasvuks niisket ja kuuma kliimat ning tema eluiga on keskmiselt 40 aastat. Kui teelehtedel lasta vabalt kasvada, võib nende pikkus olla 15-35 cm. Camellia sinensis assamica teelehtedest saadav tee on tumedam ja täidlasema maitsega kui Camellia sinensis sinensis tee.

Täna on teeistandused üle maailma rohkem kui 40-nes riigis. Valdavalt on need rajatud ekvaatori lähedale troopilisse kliiimavöötmesse, merepinnast 300 – 2100 m kõrgusele.

Parim kõrgus merepinnast on vahemikus 1700 – 2100 m, kus udud ja madalad pilved kaitsevad taimi otsese ereda päikese eest, jahutavad liigset kuumust ning lasevad õrnadel lehepungadel ja noortel lehtedel aeglasemalt areneda ning kasvada, mis omakorda annab teele parema maitse.

Teetaime juured on vaid meetri sügavusel. Seepärast on oluline, et pinnas ei oleks ei liigniiske ega kuiv.

Pildiallikas: Google

Termin „kõrg-kasvatatud“ tähendab, et teelehed on kasvatatud ja korjatud istandusest, mis asub kõrgemal kui 1200 m merepinnast.

„Kesk-kasvatatud“ – teelehed on pärit istandusest, mis on 600-1200 m üle merepinna.

„Madal-kasvatatud“ – teelehed pärinevad istandusest asukohaga alla 600 m merepinnast.

bfsupport

78 postitust

Me teame hea kohvi saladust ning tahame seda kõigiga jagada. Parima kohvi nimel!